Skanseny etngraficzne wsi gdzie można poznać dawną zabudowę wiejską, stroje ludowe oraz brać udział w lekcjach warsztatowych ( lepienie garnków, "od ziarna do chleba", malowanie na szkle) itp.

 
 
   
         

 
 
 

Pszczyna - Zagroda Wsi Pszczyńskiej powstała w 1975 roku i jest jedną z wielu atrakcji Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Z biegiem lat skansen rozrastał się, obecnie na powierzchni 2 ha znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących w zdecydowanej większości z XIX wieku. Tuż obok skansenu w XIX wiecznej karczmie Stary Młyn (dawny młyn wodny z Bojszów) można odpocząć i spróbować regionalnych potraw.

 
 
   
         

 
 
 

Wygiełzów - Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej

 
 
   
         

 
 
 

Zubrzyca - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej malowniczo położony u stóp Babiej Góry pokazuje budownictwo i kulturę mało znanego w Polsce regionu – Orawy. Usytuowane w rozległym parku budynki pokazują życie chłopów o różnym statusie materialnym oraz życie szlachty. Oprócz zagród prezentowane są budynki przemysłu wiejskiego: folusz, kuźnia, olejarnia i tartak. Uroku temu muzeum na wolnym powietrzu dodają przecinające go górskie strumienie.

 
 
   
         

 
 
 

Sanok - Spacerując po tym jedynym w swoim rodzaju muzeum wsi, można połączyć walory poznawczo-naukowe z prawdziwym relaksem i wypoczynkiem na łonie eksplodującej tu niemalże na każdym kroku karpackiej przyrody zachwycającej pięknem o każdej porze roku. I właśnie to niepowtarzalne oraz zróżnicowane bogactwo kulturowe i przyrodnicze jest dla jednych twórcze, dla innych kojące, lecznicze, wreszcie estetyczne, jednym słowem piękne i niezapomniane.

 
 
   
         

 
KOPALNIE
 

Kopalnie: Jak wydobywało się: sól, węgiel, srebro i złoto?

 

 
 
 

Kopalnia Soli ( Wieliczka) - Wpisana jako obiekt na światową listę UNESCO. Jest to najstarszy zakład górniczy w Europie. Podczas wędrówki zobaczymy wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby.

 
 
   
         

 
 
 

Kopalnia Soli ( Bochnia ) - Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnię można zwiedzać pieszo oraz... łodziami.

 
 
   
         

 
 
 

Kopalnia Węgla Kamiennego ( Zabrze Kopalnia Guido) - Odwiedzający kopalnię Guido zjadą pod ziemię z prędkością 4 m/s oryginalną górniczą szolą. Poza tym na pierwszym etapie wędrówki zobaczymy koło o średnicy 5 m z drugiego szybu kopalni Makoszowy, pociąg używany do dziś do transportu górników pod ziemią, kompresory, sprężarki, wóz z ciekłym azotem i wiele innych przedmiotów związanych z kopalniami.

 
 
   
         

 
 
 

Skansen Górniczy " Królowa Luiza" (Zabrze) - Zjazd w podziemia windą panoramiczną, która dostarcza niezapomnianych wrażeń. Zwiedzanie podziemi rozpoczyna się od pokonania 550 metrowego odcinka sztolni łódkami, mijając po drodze trójwymiarowe inscenizacje. Przysłuchując się dobiegającym z kopalnianych chodników dźwiękom maszyn i uderzeniom kilofa. Dużym przeżyciem będzie zwiedzenie portu załadunkowego, gdzie węgiel ładowano na łodzie transportowe za pomocą specjalnego, drewnianego żurawia.

 
 
   
         

 
 
 

Kopalnia Srebra (Tarnowskie Góry) - Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi. Dodatkowo na życzenie klienta organizowane jest spotkanie ze Skarbnikiem – legendarnym duchem Kopalni oraz Pokaz Pracy Gwarków – odbywający się w jednej z podziemnych komór.

 
 
   
         

 
 
 

Kopalnia Złota ( Złoty Stok) - Podziemna Trasa Turystyczna. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci”, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Przejazd podziemną kolejką.

 
 
   
         

 
KOZIA ZAGRODA w BRENNEJ
 

Bramy Zagrody są otwarte na oścież przez cały rok. Odbywają się tutaj imprezy regionalne, w tym warsztaty pieczenia chleba i wyrobu serów, pokazy pieczenia placków na blasze, ogniska z pieczeniem barana. Możecie zatem skosztować u nas francka, jagnięciny i oryginalnej kwaśnicy, uraczyć się nalewką i miodem, ale też dowiedzieć się co to jest sałasz, kim zaś byli Wałasi. Dla wielu dzieci atrakcją będzie karmienie i pogłaskanie kozy.

 
 
   
         

 
CHATA CHLEBOWA w GORKACH MAŁYCH
 

Zapraszamy do: zapoznania z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądania maszyn dawniej wykorzystywanych przy uprawie i obróbce ziarna (od ziarenka do bochenka), omawiania procesu powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych, omawiania pozyskiwania miodu, pokazu sprzętu pasiecznego i ciekawostki z życia pszczół. Własnoręcznie formowanie, wypiek i degustacja podpłomyków.

 
 
   
         

 
OŚWIĘCIM I BRZEZINKA
 

Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem Zamku Pszczyńskiego.

 
 
   
     
  • Slider 5