CZECHY

Beskid Śląsko - Morawski

Wycieczka autokarowa po terenach przygranicznych Republiki Czeskiej. W programie wycieczki : Przejazd pod pomnik Żwirki i Wigury upamiętniający katastrofę polskich lotników w roku 1932. Zwiedzanie Muzeum Motoryzacji i Techniki „Tatra” w Koprzywnicy, znanego z pięknych i ekskluzywnych limuzyn, ogromnych samochodów ciężarowych biorących udział w słynnych rajdach Paryż – Dakar oraz wielu innych zabytków techniki inżynieryjnej. Przed budynkiem muzeum zobaczyć można słynną "Słowacką Strzałę". Przejazd do Sztramberku, zwiedzanie zabytkowego miasteczka z charakterystycznym pochyłym rynkiem oraz ruin XIV – wiecznego zamku z wieżą widokową, do uzgodnienia czas wolny na posiłek lub kawę, herbatę, piwo - w trakcie pobytu w Sztramberku można spróbować słynnych „sztramberskich uszy”, z którymi związana jest bardzo ciekawa legenda. Przejazd do Cieszyna i spacer po czeskiej i polskiej stronie. Możliwość rozszerzenia wycieczki o: Przejazd do Rożnowa, zwiedzanie jednego z największych w Europie skansenu „Drewniane Miasteczko” z licznymi przykładami budownictwa i kultury wałaskiej. Powrót doliną rzeki Beczwy oraz malowniczą trasą nad Jeziorem Szańce, krótki spacer po koronie zapory. Czas trwania wycieczki: ok. 8-9 godzin.

Morawski Kras

Wycieczka autokarowa do Ołomuńca oraz krajobrazowego parku Morawskiego Krasu. W programie wycieczki : Spacer po Wyżynie Morawskiego Krasu i zwiedzanie Jaskini Punkievnej z możliwością spływu łódkami podziemną rzeczką Punkvą i wejściem na dno największej w Europie Środkowej przepaści Macocha ( ponad 138 m głębokości ). W drodze powrotnej spacer po zabytkowej starówce Ołomuńca – dawnej stolicy Moraw. Czas trwania wycieczki: ok. 14-16 godzin.

Bouzov

Zamek Bouzov - jeden z najchętniej odwiedzanych zamków w Czechach położony jest w odległości 35 km od Ołomuńca. Pierwotnie gotycki zamek wielokrotnie przebudowywano. Swój dzisiejszy wygląd zamek zawdzięcza romantycznej przebudowie z przełomu XIX i XX wieku, dokonanej z inicjatywy arcyksięcia Eugeniusza Ferdynanda Habsburga. Zamek służy często za plener filmowy. Nakręcono tu m.in. znaną również w Polsce serię baśni filmowych włoskiego reżysera Lamberta Bavy o księżniczce Fantaghiro. W 2004 roku nakręcono tu niemiecki film Fabryka zła. Jaskinia Javoricka - jaskinie odkryto w 1938 roku, w latach następnych odkrywano kolejne partie systemu. Korytarze jaskiń pokryte są licznymi formami naciekowymi, które są uważane za jedne z najciekawszych w Czechach. Obecnie znane jest ponad 3,5 km korytarzy, z czego 788 udostępniono dla zwiedzających. Jaskinie te tworzą skomplikowany kompleks korytarzy, sal i przepaści na trzech poziomach. Uformowane zostały w wapieniach dewońskich przez bieżącą wodę potoka Špraněk. Do największych atrakcji jaskiń należą dwie pomieszczenia o olbrzymich rozmiarach i niezwykle bogatej szacie naciekowej: Sala Grypsowa i Sala Gigantów. Oprócz często spotykanych form naciekowych, jakimi są stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i kaskady, w jaskiniach w Javoříčku występują także heliktyty – formy naciekowe powstające wbrew siłom grawitacji. Jedną z dominant jaskiń stanowi również drapiera naciekowa osiągająca wysokość ponad 2 m.

  • Slider 5